Zlatý půlmaraton se těší z rekordního zájmu a touží prolomit hodinu
Úvodní díl běžeckého seriálu Prague international marathon (PIM) navazuje na povedený loňský rok, v němž padly oba traťové rekordy a závodu se podařilo dostat mezi absolutní elitu silničních běhů pod hlavičkou IAAF. Letos se chtějí organizátoři posunout ještě dál a poprvé na českém území prolomit při půlmaratonu hodinovou hranici. „Je to náš cíl,“ potvrdila manažerka elitních atletů Jana Moberly s tím, že startovní listina disponuje atlety, jimž by se to mohlo podařit. Adepty jsou především Keňané Chebet a Maregu, kteří se pod hodinu dostali ve své kariéře již několikrát, očekávání vzbuzuje i Etiopan Adhane, jenž na loňském MS v Berlíně obsadil čtvrté místo v maratonu a na této trati disponuje i vynikajícím OR 2:06:30. „Hodně záležet však bude také na počasí a pochopitelně i sportovním štěstí,“ dodává Moberly. Především to druhé přitom chybělo právě vloni, kdy vítězný Keňan Kiprutto zaostal za vysněnou hranicí o pouhých sedm sekund.
Také mezi ženami půjde o posunutí traťového rekordu, který má hodnotu 1:09:03. Po roce se na místo činu vrací jak jeho držitelka Kosgeiová, tak její krajanka Kwambaiová, která vloni doběhla druhá. Černým koněm závodu by mohla být třeba další Keňanka Kigenová, dříve především stýplařka, pro níž to bude v 29 letech debut na evropských závodech. Stejně jako její kolegyně trénuje v Iten, kolébce keňských běžců položené 2800 m.n.m.
České běžce reprezentuje v elitní skupině velezkušený Róbert Štefko, který i přesto, že příliš netrénuje, stále patří mezi nejužší domácí špičku. Spolu s ním by na trať měli vyrazit i jeho svěřenci a kolegové z AK Kroměříž Martin Frei a Pavel Faschingbauer, který podle organizátorů bere půlmaraton jako pokus o comeback.
Mezi ženami se spoléhá tradičně na stálici vytrvaleckých běhů Petru Kamínkovou, jež se nedávno v Holandsku prezentovala časem 1:16:27. „A to jsem myslela, že nepoběžím ani pod hodinu dvacet, protože jsem závod šla z plného tréninku, navíc po vleklých problémech s kolenem, kvůli nimž jsem neabsolvovala podstatnou část přípravy. Proto ani netuším, co mám od sebe čekat v sobotu. Jsem zdravá a chci běžet rychle, ale uvidíme, co z toho nakonec vzejde,“ řekla 37letá běžkyně AK Olomouc. Zajímavostí elitní skupiny je start Olgy Firsové, která vedle toho, že se může pochlubit kvalitním osobním rekordem 1:17, působí i v organizačním týmu závodu.
Na sobotní půlmaraton se předběžně přihlásilo už 8500 běžců, což je nárůst 36% oproti loňskému ročníku, který byl co do počtu běžců rekordní v dosavadní dvanáctileté historii závodu. Velkou měrou se na tom podílejí ženy, jichž je dokonce o 44% více a ve startovním poli tvoří už jednu čtvrtinu účastníků. „Jako Český atletický svaz nás velmi těší, že pozorujeme zvýšený zájem o běžecké závody a to nejen těch, které pořádá PIM. Je to celosvětový trend a jsme rádi, že běžecký sport vzkvétá i u nás,“ prohlásil k tématu předseda ČAS Libor Varhaník.
Při letošním ročníku však půjde nejen o výtečné časy, umístění či účastenské rekordy, ve hře je i obhajoba zlaté plakety IAAF, kterou pro letošní rok obdržely vedle Prahy pouze tři půlmaratony na světě. Je pro to třeba splnit řadu podmínek, ať už se týkají složení a výkonnosti pozvaných běžců, trati, měření, antidopingu, mediálního krytí nebo třeba zabezpečení závodu. "Pochopitelně že si zlatou plaketu chceme udržet," říká předseda organizačního výboru Carlo Capalbo.
Zajímavosti závodu:
- ohlášen je start bývalého fotbalisty Pavla Nedvěda a také pražského primátora Pavla Béma, který už obdržel startovní číslo 1807 korespondující s datem jeho narození
- slepý keňský běžec Francis Karanja se spolu se svým bratrem a vodičem Jamesem chce pokusit o překonání vlastního SR mezi nevidomými, který má hodnotu 1:10:29
- startérem závodu by měl být prezident republiky Václav Klaus