Adam Ptáček
Mistrovství světa juniorů a juniorek v Annecy 1998 bylo prvním medailovým úspěchem Adama Ptáčka na mezinárodní scéně. V centru Horního Savojska vybojoval pro naši výpravu jediný cenný kov. O bronz za 5.20 m se podělil s dalšími dvěma tyčkaři. „V dešti to byla loterie,“ vzpomíná Ptáček. „480, 500 i 520 jsem dal na první pokus.“ Tato výška nakonec stačila. Na 5.30 již Adam nedodělal ani jeden skok, přesto to stačilo. Byl rychlý, ale podbíhal. V následujících letech mu medaile unikaly. Evropský šampionát juniorů i halové mistrovství Evropy pro něj skončily kvalifikací. Na ME dvaadvacítek v roce 2001 skončil sedmý a o rok později na „velké“ Evropě šestý.
V roce 2002 skočil na Memoriálu Josefa Odložila 5.76, čímž o centimetr překonal dosavadní český rekord Štěpána Janáčka. Štěpán však na stejném mítinku skočil na vlas stejný výkon a rázem byli dva čeští rekordmani. Adam Ptáček se pokoušel na Dukle i o 5.81 metru. Tehdy to ještě nevyšlo, ale 13. července bylo na pořadu třetí kolo extraligy na pražské Děkance. Adam Ptáček překonal 5.70 metru až napotřetí... „...ale to mě nabudilo,“ řekl tehdy po závodech. "Panovaly výborné podmínky a spadla ze mě únava. Takže jsem si nechal nastavit rekordních 5.80 m.“ A zvládl to na první pokus. Ten rok si Ptáček zlepšil osobní maximum o 18 centimetrů.
Sedmého února 2003 skočil v Chemnitzu v hale 5.81 metru, čímž vytvořil nový rekord České republiky. O centimetr zlepšil svůj rekord z předchozího roku pod otevřeným nebem a kvalifikoval se na halové mistrovství světa. Tam však skončil pouze v kvalifikaci za 5.55 m. „Je to k vzteku. Cítil jsem se dobře, tak jsem vynechal 5.60,“ popisoval Ptáček. „Na 5.65 jsem byl třetím pokusem vysoko nad laťkou, ale nedopadlo to...“
V roce 2004 čekal na Ptáčka reparát. V budapešťské Sportaréně se konalo halové mistrovství světa a Adam Ptáček si v napínavém finále skočil pro stříbrnou medaili. Stal se tak vicemistrem světa za vítězným Pavlovem z Ruska. Ptáček jako jediný z finálové osmičky založil na 5.40 metrech. Poté vynechal 5.50 a pokračoval na 5.60. Také následnou výšku o deset centimetrů výše překonal napoprvé. Laťku ve výšce 5.80 dvakrát shodil a napotřetí sektorem pouze proběhl. Čekal tak na své soupeře. Těm se ale nedařilo a stříbrná medaile byla doma. „Nervózní jsem v závodě nebyl. Měl jsem výhodu, že ode mě nikdo nic nečekal,“ uvedl Ptáček krátce po získání titulu vicemistra světa. „Nebylo to ani moc o taktice. Skákal jsem všechno na první pokus. Přicestoval jsem s nominačním výkonem 5.65 a věděl jsem, že tady mám na víc.“
Adam Ptáček se kvalifikoval na HME 2007 v Birminghamu, ale z tamní kvalifikace nepostoupil. Výsledek 5.55 m nestačil. Vinu připisoval tyčkař náročné cestě linkovým autobusem z Londýna, stejně jako necitelnému rozhodnutí německého tyčkaře Björna Otta skákat v kvalifikaci na větší výšce, než bylo nezbytné. "Kdyby v pokusech nepokračoval, jak jsme ho o to prosili, mohlo nás být ve finále 12. Takhle tam bylo jen 8 kluků," neodpustil si poznámku Ptáček.
V letní sezoně na exhibiční Pražské tyčce vystřihl výkonem lepším než svůj vlastní český rekord - 582 centimetrů. Bohužel při přechodu přes laťku na dalším pokusu upadl a zranil se. V tu dobu měl již překonaný limit na MS v Ósace. Kvůli zranění však nemohl na světový šampionát odcestovat a sezona pro něj předčasně skončila. Na konci sezony pak po letech spolupráce s trenérem Boleslavem Paterou přestoupil z pražské Dukly k Pavlu Beranovi na Strahov.
V hale 2008 se mu podařilo splnit mírnější limit pro olympijské hry, ale nakonec dva soupeři - Kudlička a Janáček - skočili ostré kritérium a Ptáčka tak vyřadili. A jelikož se on sám v létě spíše vytratil, musel se začít připravovat na novou sezonu. V sezoně 2009 se Adamova výkonnost nezlepšila, jen se veřejnost dozvěděla dvě novinky. Se svou partnerkou má od září dvojčata a začal se připravovat na Olympu u trenérů Goroškova a Ptáčníka. V hale 2010 bylo Adamovým maximem 520 cm, v létě přidal dva decimetry. V zimě 2011 zůstalo přes snahu o nominaci na HME maximem 545 cm, potřeba bylo o 15 cm víc, v hlavní části sezony zdolal 520. V podobném duchu se nesl i rok 2012, kdy Adam v zimě zvládl 533, v létě pak zůstalo u 522 cm. V sezoně 2013 skočil v létě 525.